Obserwuj: Eutelsat Polska

„Uniwersalny” satelita Eutelsat Quantum celem zrewolucjonizowania rynków telekomunikacyjnych

Komunikat prasowy   •   Lip 09, 2015 11:45 CEST

Harwell, Paryż, 9 lipca 2015 – w konsekwencji zawartych dziś umów między Eutelsat Communications (NYSE Euronext Paris: ETL), Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) i spółką Airbus Defence and Space, obejmujących budowę pierwszego satelity Eutelsat Quantum, rynek satelitów komunikacyjnych wejdzie w zupełnie nowy etap rozwoju.

Satelita Eutelsat Quantum otworzy nową erę komercyjnych usług satelitarnych, których wydajność i zasięg będą mogły być konfigurowane na bieżąco, w zależności od potrzeb użytkowników. Bazując na swym oprogramowaniu, Eutelsat Quantum będzie pierwszym uniwersalnym satelitą, zdolnym do ciągłej rekonfiguracji, a także do pracy w każdym regionie świata. Nowy ładunek, sprawdzona technologia oraz możliwość stałej kontroli oprogramowania sprawią, iż czas wprowadzenia produktów klasy Eutelsat Quantum na rynek również będzie szybszy.

Rozwój kluczowych technologii wykorzystanych przy Eutelsat Quantum zostanie wsparty zarówno przez Europejską (ESA), jak i Brytyjską Agencję Kosmiczną, w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), zawartego dziś między ESA, Eutelsat i spółką Airbus Defence and Space na inauguracji nowego centrum ESA w Wielkiej Brytanii. Spółki Eutelsat i Airbus Defence and Space (ADS) podpisały również kontrakt obejmujący budowę pierwszego satelity. Będzie to pierwszy satelita w Wielkiej Brytanii, wybudowany przy użyciu nowej platformy przez spółkę zależną ADS, Surrey Satellite Technology Ltd. (SSTL). Prace mają się zakończyć w roku 2018.

Michel de Rosen, prezes i dyrektor generalny Eutelsat, powiedział: „Eutelsat Quantum to pierwszy z nowej generacji satelitów, cechujący się skutecznością, elastycznością i wydajnością. To kulminacja wieloletnich poszukiwań i badań prowadzonych przez Eutelsat, która wyznacza nowe ramy dla przemysłu satelitów komercyjnych. Z dumą stoimy na czele tej inicjatywy w towarzystwie ESA i ADS, przy wsparciu Brytyjskiej Agencji Kosmicznej.”

Jo Johnson, brytyjski Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, powiedział: „Przestrzeń kosmiczna to nasza dziedzina sukcesu, zatem współpraca z ADS i Eutelsat przy budowie najnowocześniejszych satelitów telekomunikacyjnych właśnie tu, w Wielkiej Brytanii, jest jedynie tego potwierdzeniem. Nasza inwestycja we wspólną naukę o kosmosie oznacza, iż Wielka Brytania ma sposób oraz odpowiednie kompetencje w zakresie techniki, by zapewniać innowacyjne rozwiązania, które z kolei wpłyną na dalszy rozwój i zwiększenie miejsc pracy.”

Magali Vaissiere, dyrektor ESA ds. telekomunikacji oraz aplikacji zintegrowanych, powiedziała: „Ten program to doskonały przykład partnerstwa publiczno-prywatnego, ze scenariuszem, w którym nie ma przegranych. Przemysł czerpie korzyści z nowego typu satelity na wysoce konkurencyjnym rynku, gdzie przeważa tendencja wyboru mniejszego ryzyka; operator satelitarny wykorzystuje zaawansowane cechy satelity; zaś kraje członkowskie ESA, które dołączyły do inwestycji, otrzymują maksymalny zwrot poprzez rozwój poszczególnych gałęzi przemysłu.”

„Eutelsat Quantum to pierwszy satelita, który może być w pełni rekonfigurowany na orbicie,” powiedział François Auque, szef departamentu systemów kosmicznych Airbus Defence and Space. „Przy okazji tego satelity, Airbus Defence and Space dostarczy firmie Eutelsat kolejny innowacyjny produkt, który, podobnie jak wcześniej napęd elektryczny w satelicie EUTELSAT 172B i dostęp szerokopasmowy w satelicie KA-SAT, będzie przełomem w branży satelitów komercyjnych.”

Możliwość rekonfiguracji Eutelsat Quantum na orbicie wyznaczy nowe standardy w zakresie elastyczności. Oferta skierowana jest przede wszystkim do rynków wysoce zmiennych i mobilnych:

Dla łączności w ruchu – możliwości dynamicznego kształtowania wiązki oraz śledzenia środka transportu, które mogą zostać zoptymalizowane w zakresie mocy i przepustowości, zależnie od wymagań środka transportu (morskiego, powietrznego, bądź lądowego);

Dla sieci danych – indywidualny projekt sieci WAN oraz kształtowanie ruchu, w zależności od potrzeb czasu i miejsca;

Dla użytkowników rządowych – natychmiastowa odpowiedź dla ochrony powszechnej i odtwarzania awaryjnego, a także kontrola bezpieczeństwa przy użyciu najnowocześniejszej technologii szyfrowania.

O Eutelsat Communications

Założona w 1977 roku firma Eutelsat Communications (NYSE Euronext Paris: ETL, kod ISIN: FR0010221234) jest jednym z wiodących na świecie i najbardziej doświadczonych operatorów satelitów komunikacyjnych. Firma oferuje pojemność nadawczą na 37 satelitach klientom, wśród których są nadawcy i stowarzyszenia nadawców, operatorzy płatnej telewizji, dostawcy usług internetowych i wideo oraz przedsiębiorstwa i agencje rządowe. Satelity Eutelsat zapewniają pełen zasięg na Europę, Bliski Wschód, Afrykę, region Azji i Pacyfiku oraz obie Ameryki, umożliwiając szerokopasmową i rządową komunikację wideo, danych, niezależnie od lokalizacji użytkownika. Siedziba firmy znajduje się w Paryżu, a biura i teleporty zlokalizowane są na całym świecie. Eutelsat zatrudnia 1000 mężczyzn i kobiet z 32 krajów, którzy będąc ekspertami w swych dziedzinach, współpracują z klientami zapewniając najwyższą jakość świadczonych usług.

Więcej informacji na: www.eutelsat.com

Dział prasowy
Vanessa O’Connor Tel: + 33 1 53 98 37 91 voconnor@eutelsat.com
Marie-Sophie Ecuer Tel: + 33 1 53 98 37 91 mecuer@eutelsat.com

Inwestorzy i analitycy
Joanna Darlington Tel. : +33 1 53 98 35 30 jdarlington@eutelsat.com
Cédric Pugni Tel. : +33 1 53 98 35 30 cpugni@eutelsat.com


Follow us at:

Eutelsat on Twitter Eutelsat on Facebook Eutelsat on LinkedIn Eutelsat on Youtube Eutelsat on Flickr Google+

Dołączone pliki

Dokument PDF

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Komentarz

By submitting the comment you agree that your personal data will be processed according to Mynewsdesk's Privacy Policy.