Obserwuj: Eutelsat Polska

Satelita EUTELSAT 172B wystrzelony w kosmos

Komunikat prasowy   •   Cze 02, 2017 07:49 CEST

  • Pierwszy, wysokiej mocy satelita elektryczny, wyprodukowany przez Airbus, w drodze na orbitę
  • Lepsza jakość usług na kluczowej pozycji satelitarnej dla rynków Azji i Pacyfiku, głównie w zakresie łączności mobilnej, usług rządowych i transmisji danych

Kourou, Paryż 2 czerwca 2017 - Minionej nocy, nowy satelita Eutelsat Communications (NYSE Euronext Paris: ETL), EUTELSAT 172B, został pomyślnie wyniesiony w kosmos przez rakietę Ariane 5, która wystartowała o godzinie 20:45 czasu lokalnego w Kourou (01:45 czasu polskiego). Obecnie, 3,5-tonowy satelita przygotowuje się do rozlokowania paneli solarnych, co nastąpi 3 czerwca. Następnie, 22 godziny później, zostaną rozstawione ramiona robotyczne, mające na celu utrzymanie elektrycznego systemu napędowego satelity, który z kolei będzie sterował procesem wspinania się na orbitę geostacjonarną. Rozpoczęcie działalności komercyjnej nowego satelity floty Eutelsat planowane jest na czwarty kwartał roku 2017.

Satelita EUTELSAT 172B zapewni zwiększoną pojemność dla szybko rozwijających się zastosowań, takich jak łączność pokładowa (tzw. usługi in-flight) i morska, łącza dosyłowe, sieci korporacyjne, dystrybucja wideo, a także usługi rządowe. Satelita EUTELSAT 172B zostanie ulokowany na pozycji orbitalnej Eutelsat 172° East, która jest kluczową bramką dla usług w regionie Azji i Pacyfiku, obejmując swym zasięgiem zarówno lądy, jak i akweny wodne, od Alaski po Australię. Jako zastępca satelity EUTELSAT 172A, EUTELSAT 172B zapewni zwiększoną wydajność i lepsze pokrycie dzięki ładunkom w pasmach C i Ku. Satelita EUTELSAT 172A będzie kontynuował misję na innej pozycji orbitalnej.

Nowy standard dla usług in-flight nad Pacyfikiem

Satelita EUTELSAT 172B jest również hostem dla wielowiązkowego ładunku w pasmie Ku, zapewniającego przepustowość w wysokości 1,8 Gb/s, celem świadczenia usług w najszybciej rozwijającym się regionie świata pod względem ruchu lotniczego. Region Azji i Pacyfiku to obecnie rynek największych możliwości rozwoju w zakresie usług rozrywki i łączności pokładowej. Do roku 2034 flota lotnicza w regionie ma liczyć ponad 8000 jednostek.

Dedykowany ładunek wysokiej przepustowości na satelicie EUTELSAT 172B będzie główną platformą rozwoju dla usług łączności pokładowej, zwłaszcza dla Panasonic Avionics Corporation, jednego z wiodących dostawców usług in-flight, czyli rozrywki i komunikacji pokładowej dla komercyjnych linii lotniczych. Jedenaście wiązek eliptycznych umożliwi firmie Panasonic połączenie zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej z Azją i Australią, co będzie wsparciem dla gwałtownego wzrostu ruchu lotniczego w regionie i przeładowanych pasm w zatłoczonych korytarzach lotniczych. Panasonic wykorzysta również wiązkę satelitarną w paśmie Ku, dzięki której zapewni pasażerom linii lotniczych usługi TV, wraz z transmisjami na żywo.

O Eutelsat Communications

Założona w 1977 roku firma Eutelsat Communications (NYSE Euronext Paris: ETL, kod ISIN: FR0010221234) jest jednym z wiodących na świecie i najbardziej doświadczonych operatorów satelitów komunikacyjnych. Firma oferuje pojemność nadawczą na 39 satelitach klientom, wśród których są nadawcy i stowarzyszenia nadawców, operatorzy płatnej telewizji, dostawcy usług internetowych i wideo oraz przedsiębiorstwa i agencje rządowe. Satelity Eutelsat zapewniają pełen zasięg na Europę, Bliski Wschód, Afrykę, region Azji i Pacyfiku oraz obie Ameryki, umożliwiając szerokopasmową i rządową komunikację wideo, danych, niezależnie od lokalizacji użytkownika. Siedziba firmy znajduje się w Paryżu, a biura i teleporty zlokalizowane są na całym świecie. Eutelsat zatrudnia 1000 mężczyzn i kobiet z 37 krajów, którzy będąc ekspertami w swych dziedzinach, współpracują z klientami zapewniając najwyższą jakość świadczonych usług.

Więcej informacji na: www.eutelsat.com

Dział prasowy
Vanessa O’Connor Tel: + 33 1 53 98 37 91 voconnor@eutelsat.com
Marie-Sophie Ecuer Tel: + 33 1 53 98 37 91 mecuer@eutelsat.com
Violaine du Boucher Tel: + 33 1 53 98 37 91 vduboucher@eutelsat.com

Inwestorzy i analitycy
Joanna Darlington Tel. : +33 1 53 98 35 30 jdarlington@eutelsat.com
Cédric Pugni Tel. : +33 1 53 98 35 30 cpugni@eutelsat.com


Follow us at:

Eutelsat on Twitter Eutelsat on Facebook Eutelsat on LinkedIn Eutelsat on Youtube Eutelsat on Flickr Google+

Dołączone pliki

Dokument PDF

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Komentarz

By submitting the comment you agree that your personal data will be processed according to Mynewsdesk's Privacy Policy.