Obserwuj: Eutelsat Polska

Satelita EUTELSAT 172B w drodze do Kourou

Komunikat prasowy   •   Mar 15, 2017 11:58 CET

Paryż, Tuluza, 15 marca 2017 - Satelita Eutelsat Communications (NYSE Euronext Paris: ETL), EUTELSAT 172B, przechodzi obecnie ostatni etap przygotowań w siedzibie Airbus Defence and Space w Tuluzie. 20 marca 3,5-tonowy satelita zostanie przetransportowany do europejskiego portu kosmicznego w Kourou, w Gujanie Francuskiej, skąd 25 marca zostanie wyniesiony na orbitę za pomocą rakiety Ariane.

Satelita EUTELSAT 172B zapewni zwiększoną pojemność dla szybko rozwijających się zastosowań, takich jak łączność pokładowa (tzw. usługi in-flight) i morska, łącza dosyłowe, sieci korporacyjne, dystrybucja wideo, a także usługi rządowe. Satelita EUTELSAT 172B zostanie ulokowany na pozycji orbitalnej Eutelsat 172° East, która jest kluczową bramką dla usług w regionie Azji i Pacyfiku, obejmując swym zasięgiem zarówno lądy, jak i akweny wodne od Alaski po Australię. Zastąpi on satelitę EUTELSAT 172A, zapewniając ciągłość usług i zwiększoną wydajność dzięki ładunkom w pasmach C i Ku.

Nowy standard dla usług in-flight nad Pacyfikiem

Satelita EUTELSAT 172B będzie również hostem dla wielowiązkowego ładunku w pasmie Ku, zapewniającego przepustowość w wysokości 1,8 Gb/s, celem świadczenia usług w najszybciej rozwijającym się regionie świata pod względem ruchu lotniczego. Region Azji i Pacyfiku to obecnie rynek największych możliwości rozwoju w zakresie usług rozrywki i łączności pokładowej. Do roku 2034 flota lotnicza w regionie ma liczyć ponad 8000 jednostek.

Dedykowany ładunek wysokiej przepustowości na satelicie EUTELSAT 172B będzie główną platformą rozwoju dla usług łączności pokładowej, zwłaszcza dla Panasonic Avionics Corporation, jednego z wiodących dostawców usług in-flight, czyli rozrywki i komunikacji pokładowej dla komercyjnych linii lotniczych. Jedenaście wiązek eliptycznych umożliwi firmie Panasonic połączenie zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej z Azją i Australią, co będzie wsparciem dla gwałtownego wzrostu ruchu lotniczego w regionie i przeładowanych pasm w zatłoczonych korytarzach lotniczych.

EUTELSAT 172B będzie pierwszym satelitą, spełniającym nowe potrzeby przemysłu europejskiego:

  • Kluczową technologią umożliwiającą łączność pokładową i usługi in-flight jest Multi-Port Amplifier (MPA), który dynamicznie rozprowadzi moc między jedenastoma wiązkami w bezpośredniej odpowiedzi na przeciążoną pojemność pokładową.
  • Satelita EUTELSAT 172B wykorzysta innowacyjne, zautomatyzowane ramiona, celem orientacji i kontroli kierunku poruszania się podczas około czteromiesięcznej podróży na orbitę geostacjonarną, a także celem utrzymania się w stacji podczas minimum piętnastoletniej misji.
  • Satelita będzie posiadał komponenty strukturalne, wydrukowane techniką 3D printing (drukowanie przestrzenne), które zredukują koszty i czas potrzebny na budowę niektórych części.

Satelita EUTELSAT 172B rozpocznie działalność komercyjną w trzecim kwartale roku 2017, zastępując satelitę EUTELSAT 172A, który zostanie przeniesiony na inną pozycję orbitalną.

O Eutelsat Communications

Założona w 1977 roku firma Eutelsat Communications (NYSE Euronext Paris: ETL, kod ISIN: FR0010221234) jest jednym z wiodących na świecie i najbardziej doświadczonych operatorów satelitów komunikacyjnych. Firma oferuje pojemność nadawczą na 39 satelitach klientom, wśród których są nadawcy i stowarzyszenia nadawców, operatorzy płatnej telewizji, dostawcy usług internetowych i wideo oraz przedsiębiorstwa i agencje rządowe. Satelity Eutelsat zapewniają pełen zasięg na Europę, Bliski Wschód, Afrykę, region Azji i Pacyfiku oraz obie Ameryki, umożliwiając szerokopasmową i rządową komunikację wideo, danych, niezależnie od lokalizacji użytkownika. Siedziba firmy znajduje się w Paryżu, a biura i teleporty zlokalizowane są na całym świecie. Eutelsat zatrudnia 1000 mężczyzn i kobiet z 37 krajów, którzy będąc ekspertami w swych dziedzinach, współpracują z klientami zapewniając najwyższą jakość świadczonych usług.

Więcej informacji na: www.eutelsat.com

Dział prasowy
Vanessa O’Connor Tel: + 33 1 53 98 37 91 voconnor@eutelsat.com
Marie-Sophie Ecuer Tel: + 33 1 53 98 37 91 mecuer@eutelsat.com
Violaine du Boucher Tel: + 33 1 53 98 37 91 vduboucher@eutelsat.com

Inwestorzy i analitycy
Joanna Darlington Tel. : +33 1 53 98 35 30 jdarlington@eutelsat.com
Cédric Pugni Tel. : +33 1 53 98 35 30 cpugni@eutelsat.com


Follow us at:

Eutelsat on Twitter Eutelsat on Facebook Eutelsat on LinkedIn Eutelsat on Youtube Eutelsat on Flickr Google+

Dołączone pliki

Dokument PDF

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Komentarz

By submitting the comment you agree that your personal data will be processed according to Mynewsdesk's Privacy Policy.