Obserwuj: Eutelsat Polska

Satelita EUTELSAT 172B na orbicie geostacjonarnej

Komunikat prasowy   •   Paź 11, 2017 12:00 CEST

Paryż, 11 października 2017 - wyprodukowany przez Airbus dla Eutelsat, jednego z wiodących na świecie operatorów satelitarnych, satelita EUTELSAT 172B dotarł na orbitę geostacjonarną, bijąc zarazem rekord w prędkości procesu elektrycznego podwyższenia orbity (electric orbit raising, EOR).

Satelita EUTELSAT 172B został wyniesiony 1 czerwca br. przez rakietę Ariane 5, z Kourou w Gujanie Francuskiej. Kontrolę w zakresie działań okołostartowych objęło centrum kontroli floty kosmicznej Airbus w Tuluzie, zajmując się inicjalizacją satelity, rozstawieniem macierzy solarnej i ramion napędu elektrycznego, a także kończąc niezbędne testy przed rozpoczęciem etapu EOR 8 czerwca. W trakcie tego czteromiesięcznego etapu, elektryczne silniki sterujące w sposób wydajny i bezproblemowy zaprowadziły satelitę na orbitę docelową, zużywając niemal sześć razy mniej materiału napędowego niż w przypadku satelity o napędzie chemicznym.

Po ukończeniu testów orbitalnych ładunku i przeniesieniu go do lokacji operacyjnej Eutelsat, satelita EUTELSAT 172B ma rozpocząć działalność komercyjną w listopadzie, a w zakresie jej usług będą leżały usługi komunikacyjne oraz pokładowe usługi szerokopasmowe i nadawcze w regionie Azji i Pacyfiku. Z uwagi na elektryczny napęd wykorzystany podczas podwyższania orbity, a także utrzymania jego pozycji, czas działalności satelity szacuje się na 15 lat.

"Jako pierwsi na rynku prezentujemy w pełni elektryczny napęd dla satelitów tych rozmiarów i pojemności, umożliwiając ich wynoszenie w sposób najbardziej efektywny. Ponadto, dzięki naszemu systemowi, strategii operacyjnej i technologii sterującej, zakończyliśmy najszybsze w historii elektryczne podwyższenie orbity, co umożliwi firmie Eutelsat uruchomienie działalności satelity w rekordowym czasie," powiedział Nicolas Chamussy, szef działu Systemów Kosmicznych Airbus.

Yohann Leroy, dyrektor techniczny Eutelsat, dodał: "satelita EUTELSAT 172B potwierdza istotę wczesnego wprowadzenia przez Eutelsat technologii napędów elektrycznych, celem optymalizacji wydatków inwestycyjnych (capex). Dzięki połączeniu napędu elektrycznego, pojemności wysokiej przepustowości, zrobotyzowanych ramion i technik druku 3D, satelita ten odzwierciedla także europejski potencjał do wykorzystywania rozwiązań innowacyjnych, celem zwiększenia naszej konkurencyjności na rynku. Z niecierpliwością czekamy na planowane na przyszły miesiąc, uruchomienie działalności satelity EUTELSAT 172B, którego usługi adresowane są głównie do odbiorców w regionie Azji i Pacyfiku."

Satelita EUTELSAT 172B to połączenie 13 kW mocy ładunku z masą startową wielkości zaledwie 3550 kg. Jego konstrukcję oparto na platformie Airbus w najnowszej wersji EOR, Eurostar E3000.

Zakończony sukcesem proces EOR umożliwiły dwie innowacje Airbus:

  • Para zrobotyzowanych ramion, które kontrolują kierunek ciągu elektrycznych silników napędowych satelity oraz ich stanowisko podczas różnych etapów misji.
  • System WALIS (Wide Angle Localisation Integrated System) obejmujący stworzoną przez Airbus, globalną sieć stacji naziemnych, który umożliwia inżynierom kontrolę działań na etapie podwyższania orbity, aż do momentu osiągnięcia przez satelitę orbity geostacjonarnej.

Prace Airbus nad rozwojem elektrycznej platformy Eurostar wspierane są przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) i inne agencje kosmiczne z krajów europejskich, zwłaszcza we Francji przez CNES, w ramach programu PIA (Plan d’Investissements d’Avenir), i w Wielkiej Brytanii przez Brytyjską Agencję Kosmiczną.

O Eutelsat Communications

Założona w 1977 roku firma Eutelsat Communications (NYSE Euronext Paris: ETL, kod ISIN: FR0010221234) jest jednym z wiodących na świecie i najbardziej doświadczonych operatorów satelitów komunikacyjnych. Firma oferuje pojemność nadawczą na 39 satelitach klientom, wśród których są nadawcy i stowarzyszenia nadawców, operatorzy płatnej telewizji, dostawcy usług internetowych i wideo oraz przedsiębiorstwa i agencje rządowe. Satelity Eutelsat zapewniają pełen zasięg na Europę, Bliski Wschód, Afrykę, region Azji i Pacyfiku oraz obie Ameryki, umożliwiając szerokopasmową i rządową komunikację wideo, danych, niezależnie od lokalizacji użytkownika. Siedziba firmy znajduje się w Paryżu, a biura i teleporty zlokalizowane są na całym świecie. Eutelsat zatrudnia 1000 mężczyzn i kobiet z 37 krajów, którzy będąc ekspertami w swych dziedzinach, współpracują z klientami zapewniając najwyższą jakość świadczonych usług.

Więcej informacji na: www.eutelsat.com

Dział prasowy
Vanessa O’Connor Tel: + 33 1 53 98 37 91 voconnor@eutelsat.com
Marie-Sophie Ecuer Tel: + 33 1 53 98 37 91 mecuer@eutelsat.com
Violaine du Boucher Tel: + 33 1 53 98 37 91 vduboucher@eutelsat.com

Inwestorzy i analitycy
Joanna Darlington Tel. : +33 1 53 98 35 30 jdarlington@eutelsat.com
Cédric Pugni Tel. : +33 1 53 98 35 30 cpugni@eutelsat.com


Follow us at:

Eutelsat on Twitter Eutelsat on Facebook Eutelsat on LinkedIn Eutelsat on Youtube Eutelsat on Flickr Google+

Dołączone pliki

Dokument PDF

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Komentarz

By submitting the comment you agree that your personal data will be processed according to Mynewsdesk's Privacy Policy.