Obserwuj: Eutelsat Polska

Pomyślne wyniesienie satelity EUTELSAT 5 West B

Komunikat prasowy   •   Paź 10, 2019 09:49 CEST

Paryż, 10 października 2019 - Satelita Eutelsat Communications (Euronext Paris: ETL), EUTELSAT 5 West B, został pomyślnie wyniesiony na super-synchroniczną orbitę transferową przez International Launch Services. Rakieta Proton Breeze M, której był ładunkiem, została wystrzelona z Kosmodromu Bajkonur 9 października, o godzinie 15:17 czasu lokalnego (12:17 czasu środkowoeuropejskiego).

Oddzielenie satelity nastąpiło po 15 godzinach i 36 minutach lotu, a sprawdzenie systemów potrwało jeszcze kolejne 4 godziny. Po dalszych manewrach i testach orbitalnych, satelita EUTESLAT 5 West B zostanie ulokowany na pozycji 5° West, co planowane jest jeszcze na koniec tego roku. Zastąpi on satelitę EUTELSAT 5 West A, zapewniając ciągłość usług ponad 300 kanałom TV nadawanym z tej pozycji. EUTELSAT 5 West A pozostanie na pozycji 5° West, jednak podejmie inne misje.

Satelita EUTELSAT 5 West B będzie również hostem dla ładunku GEO-3EGNOS (European Navigation Overlay System), w ramach 15-letniego kontraktu, zawartego w roku 2017, wycenianego na 102 miliony Euro.

Rodolphe Belmer, dyrektor wykonawczy Eutelsat, powiedział: „Gratulujemy ILS i Centrum Kosmicznemu Khrunichev nieskazitelnego wyniesienia, dzięki któremu nowy satelita Eutelsat jest w drodze na orbitę geostacjonarną. Niniejszy program satelitarny odzwierciedla znakomitą współpracę między Eutelsat, GSA, Airbus Defence and Space, Northrop Grumman, International Launch Services i Khrunichevem. Z niecierpliwością czekamy na uruchomienieusług satelity EUTELSAT 5 West B, które posłużą klientom z Europy i Afryki, a także ładunku EGNOS, GEO-3, który poprawi wydajność globalnych systemów nawigacyjnych w Europie.”

O EUTELSAT 5 West B i kontynuacji usług na kluczowej pozycji orbitalnej

Wyprodukowany przez Airbus Defence and Space i Northrop Grumman, satelita EUTELSAT 5 West B posłuży głównie rynkom usług wideo w Europie i Afryce Północnej, z pozycji orbitalnej 5° West, na której zastąpi satelitę EUTELSAT 5 West A. Zapewni on ciągłość usług w jeszcze wyższej jakości, dzięki ładunkowi 35 transponderów 36 MHz w pasmie Ku.

O EGNOS, ładunku o wielkich możliwościach

System EGNOS, Satelitarny System Wspomagający, przeznaczony głównie sektorom takim, jak: lotnictwo cywilne oraz transport, ma dwie główne funkcje. Pierwszą z nich jest poprawa dokładności oceny pozycji użytkownika, od 1 do 2 metrów horyzontalnie i od 2 do 4 metrów wertykalnie. Drugą funkcją jest informowanie użytkownika o stanie pracy systemu geolokalizacji. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości, ostrzeżenie wysyłane jest w czasie krótszym niż 6 sekund.

O Eutelsat Communications

Założona w 1977 roku, firma Eutelsat Communications jest jednym z wiodących na świecie operatorów satelitarnych. Dzięki globalnej sieci satelitów i powiązanej infrastrukturze naziemnej, Eutelsat umożliwia swym klientom efektywną komunikację z ich odbiorcami w zakresie usług wideo, transmisji danych, usług rządowych, a także stacjonarnych i mobilnych usług szerokopasmowych, niezależnie od ich lokalizacji. Dzięki Eutelsat, ponad 7000 kanałów TV, obsługiwanych przez wiodące grupy mediowe trafia do miliarda odbiorców przystosowanych do odbioru DTH, bądź połączonych z sieciami naziemnymi. Siedziba firmy znajduje się w Paryżu, a biura i teleporty zlokalizowane są na całym świecie. Eutelsat zatrudnia 1000 mężczyzn i kobiet z 46 krajów, których zadaniem jest zapewnianie najwyższej jakości świadczonych usług.

Więcej informacji na: www.eutelsat.com

Dział prasowy
Marie-Sophie Ecuer Tel: + 33 1 53 98 37 91 mecuer@eutelsat.com

Inwestorzy i analitycy
Joanna Darlington Tel. : +33 1 53 98 35 30 jdarlington@eutelsat.com
Cédric Pugni Tel. : +33 1 53 98 35 30 cpugni@eutelsat.com


Follow us at:

Eutelsat on Twitter Eutelsat on Facebook Eutelsat on LinkedIn Eutelsat on Youtube Eutelsat on Flickr Google+

Dołączone pliki

Dokument PDF

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Komentarz

By submitting the comment you agree that your personal data will be processed according to Mynewsdesk's Privacy Policy.