Obserwuj: Eutelsat Polska

NHK i Eutelsat uruchamiają pierwszy na świecie kanał 8K

Komunikat prasowy   •   Gru 03, 2018 14:43 CET

Japońska krajowa grupa nadawcza NHK przeprowadziła transmisję live z Watykanu w jakości 8K na nowym kanale BS8K, dostępnym z satelity EUTELSAT 12 West B

Paryż, Watykan, 3 grudnia 2018 - NHK, japoński nadawca krajowy, współpracuje z Eutelsat Communications (NYSE Euronext: ETL) nad uruchomieniem pierwszej na świecie sieci 8K, BS8K. Podczas pierwszej transmisji na żywo, która miała miejsce drugiego grudnia, treści wideo zostały przesłane z Watykanu do Tokio za pomocą satelity EUTELSAT 12 West B oraz uplinku mobilnego od M-three Satcom. To monumentalne wydarzenie utworzyło nowy grunt dla satelitarnych usług 8K.

By sprostać temu technologicznemu wyzwaniu, NHK zastosował modulację DVB-S2X, tryb 16APSK i kodowanie HEVC. Obrazy (w rozdzielczości 7680 x 4320, zdumiewająca liczba 33,3 mln pixeli na obraz) z klatkowaniem 60/s, przestrzenią barw BT2020, 10-bitową głębią kolorów (1 mld kolorów) oraz technologią HLG (Hybrid Log Gamma) zostały zestawione z 22,2-kanałowym dźwiękiem.

Emitowany dziś w Japonii, kanał BS8K to jakość 8k Ultra HD dla największych wydarzeń sportowych i kulturalnych, muzeów i dziedzictwa naturalnego przez 12 godzin na dobę. Kolejne próby transmisji na żywo w formacie 8K zostaną podjęte jeszcze przed Olimpiadą i Paraolimpiadą w Tokio w 2020 roku, pierwszym wydarzeniem na wielką skalę z zastosowaniem tego formatu.

Gerry O’Sullivan, wiceprezes wykonawczy Eutelsat ds. globalnych usług TV i wideo, powiedział: „Eutelsat jest pionierem w dostarczaniu formatów HD i Ultra HD od początku ich obecności na rynku, a niniejsza transmisja umacnia wyjątkową pozycję satelitów, jako jednej z kluczowych technologii umożliwiających transmisję sygnałów 8K. Czekamy z niecierpliwością na współpracę z klientami takimi, jak NHK, jako, że wciąż podnoszą poprzeczkę dla przemysłu nadawczego, celem dostarczania odbiorcom najlepszych wrażeń wideo.”

O Eutelsat Communications

Założona w 1977 roku firma Eutelsat Communications (NYSE Euronext Paris: ETL, kod ISIN: FR0010221234) jest jednym z wiodących na świecie i najbardziej doświadczonych operatorów satelitów komunikacyjnych. Firma oferuje pojemność nadawczą na 39 satelitach klientom, wśród których są nadawcy i stowarzyszenia nadawców, operatorzy płatnej telewizji, dostawcy usług internetowych i wideo oraz przedsiębiorstwa i agencje rządowe. Satelity Eutelsat zapewniają pełen zasięg na Europę, Bliski Wschód, Afrykę, region Azji i Pacyfiku oraz obie Ameryki, umożliwiając szerokopasmową i rządową komunikację wideo, danych, niezależnie od lokalizacji użytkownika. Siedziba firmy znajduje się w Paryżu, a biura i teleporty zlokalizowane są na całym świecie. Eutelsat zatrudnia 1000 mężczyzn i kobiet z 37 krajów, którzy będąc ekspertami w swych dziedzinach, współpracują z klientami zapewniając najwyższą jakość świadczonych usług.

Więcej informacji na: www.eutelsat.com

Dział prasowy

Marie-Sophie Ecuer Tel: + 33 1 53 98 37 91 mecuer@eutelsat.com
Jessica Whyte Tel: + 33 1 53 98 37 91 jwhyte@eutelsat.com
Christina Darvasi Tel: +52 55 2629 5847 cdarvasi@eutelsat.com

Inwestorzy i analitycy
Joanna Darlington Tel. : +33 1 53 98 35 30 jdarlington@eutelsat.com
Cédric Pugni Tel. : +33 1 53 98 35 30 cpugni@eutelsat.com


Follow us at:

Eutelsat on Twitter Eutelsat on Facebook Eutelsat on LinkedIn Eutelsat on Youtube Eutelsat on Flickr Google+

Dołączone pliki

Dokument PDF

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Komentarz

By submitting the comment you agree that your personal data will be processed according to Mynewsdesk's Privacy Policy.