Obserwuj: Eutelsat Polska

Eutelsat zleca produkcję satelity EUTELSAT 10B dla usług łączności w sektorach morskim i powietrznym

Komunikat prasowy   •   Paź 29, 2019 11:12 CET

  • Pojemność HTS w pasmie Ku dla łączności mobilnej
  • Zobowiązania ze strony wiodących dostawców usług łączności pokładowej
  • Ciągłość usług dla odbiorców usług EUTELSAT 10A

Paryż, 29 października 2019 - Eutelsat Communications (Euronext Paris: ETL) zawiera porozumienie z Thales Alenia Space w zakresie nabycia EUTELSAT 10B, nowego, w pełni elektrycznego satelity, zbudowanego na platformie Spacebus NEO. Wyniesiony najprawdopodobniej w roku 2022, satelita zostanie ulokowany na pozycji 10° East, która oferuje unikalne warunki, rozciągające się od Ameryk, po Azję. Nowy satelita zapewni ciągłość usług obecnym odbiorcom oferty satelity EUTELSAT 10A, wspierając jednocześnie rozwój działalności Grupy w sektorze usług łączności mobilnej, dzięki dwóm nowym ładunkom HTS.

Dwa potężne i innowacyjne ładunki dla łączności w sektorach morskim i powietrznym

W odpowiedzi na silne zapotrzebowanie na łączność mobilną, satelita EUTELSAT 10B będzie hostem dwóch wielowiązkowych ładunków HTS w paśmie Ku. Pierwszy z nich, ładunek wysokiej pojemności, obejmie zasięgiem korytarz północnego Atlantyku, Europę, basen Morza Śródziemnego i Bliski Wschód, oferując wyjątkową przepustowość w najbardziej zatłoczonych strefach, zarówno morskich, jak i powietrznych. Drugi ładunek natomiast, rozszerzy pokrycie w rejonie Oceanu Atlantyckiego, Afryki i Oceanu Indyjskiego. Ładunki HTS będą w stanie przetworzyć ponad 50 GHz pasma, zapewniając przepustowość ok 35 Gb/s. Cały ładunek satelity będzie przetwarzany cyfrowo, oferując tym samym elastyczność w zakresie alokacji, dzięki cyfrowemu procesorowi (digital transparent processor).

Zobowiązania w zakresie pojemności

Wieloletnie zobowiązania w zakresie pojemności złożyło już kilku wiodących dostawców usług pokładowych (in-flight), zajmując tym samym ponad 1/3 pojemności HTS. Satelita EUTELSAT 10B zapewni nowym partnerom i liniom lotniczym usługi łączności pokładowej.

Ciągłość usług na kluczowej pozycji orbitalnej

Pozycja 10° East, którą zajmie satelita EUTELSAT 10B, obsługiwana jest przez Eutelsat od roku 1987, zapewniając bezkonkurencyjne pokrycie w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie. EUTELSAT 10B będzie hostem dla dwóch ładunków szerokowiązkowych, w paśmie Ku i C. Łącznie, 32 transpondery 36 MHz1 zapewnią ciągłość misji satelity EUTELSAT 10A, której koniec planowany jest na rok 2023.

Nakłady inwestycyjne związane z satelitą EUTELSAT 10B mieszczą się w obowiązujących założeniach budżetowych Eutelsat, zakładających wydatki rzędu 400 milionów Euro rocznie, w okresie od lipca 2019 do czerwca 2022 roku.

Rodolphe Belmer, dyrektor wykonawczy Eutelsat, powiedział: „Nabycie satelity EUTELSAT 10B podbudowuje naszą strategię, która koncentruje się na rozwoju sektora łączności. Wybór ładunku w pasmie Ku, jako dopełnienie przyszłego KONNECT VHTS, działającego w pasmie Ka, obrazuje nasze możliwości świadczenia usług, zarówno w pasmie Ka, jak i Ku, z wykorzystaniem najlepszego w swojej klasie potencjału kosmicznego. Zobowiązania w zakresie pojemności złożone przez największych partnerów potwierdzają nie tylko jakość pokrycia na pozycji 10° East, ale także solidne potrzeby sektora usług łączności mobilnej.”

1 12 transponderów 36 MHz w pasmie Ku i 20 transponderów 36 MHz w pasmie C

O Eutelsat Communications

Założona w 1977 roku, firma Eutelsat Communications jest jednym z wiodących na świecie operatorów satelitarnych. Dzięki globalnej sieci satelitów i powiązanej infrastrukturze naziemnej, Eutelsat umożliwia swym klientom efektywną komunikację z ich odbiorcami w zakresie usług wideo, transmisji danych, usług rządowych, a także stacjonarnych i mobilnych usług szerokopasmowych, niezależnie od ich lokalizacji. Dzięki Eutelsat, ponad 7000 kanałów TV, obsługiwanych przez wiodące grupy mediowe trafia do miliarda odbiorców przystosowanych do odbioru DTH, bądź połączonych z sieciami naziemnymi. Siedziba firmy znajduje się w Paryżu, a biura i teleporty zlokalizowane są na całym świecie. Eutelsat zatrudnia 1000 mężczyzn i kobiet z 46 krajów, których zadaniem jest zapewnianie najwyższej jakości świadczonych usług.

Więcej informacji na: www.eutelsat.com

Dział prasowy
Marie-Sophie Ecuer Tel: + 33 1 53 98 37 91 mecuer@eutelsat.com
Jessica Whyte Tel.: + 33 1 53 98 37 91 jwhyte@eutelsat.com

Inwestorzy i analitycy
Joanna Darlington Tel. : +33 1 53 98 35 30 jdarlington@eutelsat.com
Cédric Pugni Tel. : +33 1 53 98 35 30 cpugni@eutelsat.com


Follow us at:

Eutelsat on Twitter Eutelsat on Facebook Eutelsat on LinkedIn Eutelsat on Youtube Eutelsat on Flickr Google+

Dołączone pliki

Dokument PDF

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Komentarz

By submitting the comment you agree that your personal data will be processed according to Mynewsdesk's Privacy Policy.