Obserwuj: Eutelsat Polska

Eutelsat i STMicroelectronics przedstawiają tani, energooszczędny układ SoC dla interaktywnych terminali satelitarnych

Komunikat prasowy   •   Mar 08, 2017 16:50 CET

Paryż (Francja), Genewa (Szwajcaria), 8 marca 2017 - Eutelsat Communications (NYSE Euronext Paris: ETL), jeden z wiodących operatorów satelitarnych na świecie, i STMicroelectronics (NYSE: STM), światowy lider w dziedzinie półprzewodników, świadczący usługi w zakresie całego spektrum zastosowań elektroniki, osiągnęli nowy pułap rozwoju, tworząc układ scalony nowej generacji, który znajdzie zastosowanie w terminalach interaktywnych Eutelsat, SmartLNB.

Zaawansowany, energooszczędny układ scalony ST (STiD337) to duży krok w kierunku obniżania kosztów całkowitych interaktywnych terminali satelitarnych. Urządzenie, w którym po raz pierwszy wykorzystano układ STiD337 to SmartLNB firmy Eutelsat, które dzięki niemu obniżyło koszty, ulepszyło usługi i znacząco zmniejszyło pobór mocy.

SmartLNB to urządzenie, które zastępuje tradycyjny odbiór satelitarnych sygnałów DTH w paśmie Ku, osadzające jeden, bądź więcej tunerów/ demodulatorów satelitarnych bezpośrednio w LNB (konwerter satelitarny), dodając zarazem wąskopasmowy link powrotny, zoptymalizowany dla transmisji pakietów IP. SmartLNB umożliwia szeroki zakres zastosowań TV, zapewniając przejrzyste, dwukierunkowe połączenie IP z dostępnymi usługami. Nie ograniczając się do rynku nadawczego i usług TV, zastosowania SmartLNB to również gwałtownie rozwijający się rynek urządzeń połączonych (M2M, IoT, SCADA, automatyka domowa, inteligentne budynki itd.) i tanich rozwiązań z wykorzystaniem satelitów.

Firma ST wykorzystała swe nisko napięciowe, 28 nanometrowe tranzystory FD-SOI (Fully Depleted Silicon on Insulator), które umożliwiają zarówno głębokie uśpienie, jak i auto start systemu. Wykorzystujący moc nie większą niż 3,5 W przy największej prędkości, i mniej niż 50 mW w stanie uśpienia, układ STiD337 to najbardziej energooszczędny mechanizm na rynku, dzięki któremu urządzenie SmartLNB osiągnie nowy poziom wydajności.

Chip STiD337 ma zastosowanie w najnowszej wersji standardu DVB-S2X, a także w protokole GSE dla wydajnej obsługi danych, gdzie osiąga przepustowość nawet powyżej 100 Mb/s. Ścieżka powrotu wprowadza dostęp radiowy, zoptymalizowany dla systemów szerokopasmowych z dostępem asynchronicznym, używanych zazwyczaj w urządzeniach SmartLNB. STiD337 obejmuje również pełen zestaw mechanizmów hardwarowych dla wielodostępności w czasie rzeczywistym. Modulacja powrotna uzależniona jest od procesorów wewnętrznych. Platforma zawiera dwurdzeniowy procesor ARM® Cortex®-A9z koprocesorami NEONTMi cztery koprocesory odciążające ST231 DSP, celem zwiększenia mocy obliczeniowej i zapewnienia całkowitej elastyczności w zakresie wyboru typu modulacji kanału zwrotnego.

Nowy układ SoC będzie dostępny, zarówno w wersji standardowej, jak i bezpiecznej. Wersja bezpieczna obejmuje klucze szyfrowania danych, numery seryjne, pliki systemowe typu safe-boot, a także wiele innych funkcji zwiększających poziom bezpieczeństwa operacji w zakresie dostarczania i zbierania danych przez SmartLNB.

Naszym celem była kluczowa zmiana w zakresie kosztów i wydajności interaktywnej usługi SmartLNB kolejnej generacji. Wiemy, iż bezpieczeństwo przyciąga największą uwagę naszych klientów, więc wyszliśmy im na przeciw. Ponadto, ponieważ terminale satelitarne stają się coraz bardziej powszechne, a co za tym idzie, mają coraz więcej zastosowań, musieliśmy skupić jeszcze większą uwagę na ich energochłonności,” powiedział Antonio Arcidiacono, dyrektor Eutelsat ds. innowacji. „Wszystkie postawione przez nas cele zostały osiągnięte, więc planujemy dalszy rozwój w kierunku większej wydajności, niższych kosztów, bezpieczeństwa i co najważniejsze, energooszczędności terminali SmartLNB, działających w oparciu o nowy, satelitarny układ SoC od STMicroelectronics, jeszcze przed końcem roku 2017.”

Dzięki współpracy z Eutelsat, rozwinęliśmy obecnie najtańszy, o najmniejszym poborze mocy, najbezpieczniejszy i najbardziej zaawansowany, interaktywny modem satelitarny typu SoC,” powiedziała Jocelyne Garnier, wiceprezes i dyrektor generalny STMicroelectronics ds. przemysłu lotniczego i kosmonautycznego, obrony i dziedzictwa. „Od początku wiedzieliśmy, iż możemy zasilić rynek innowacjami, zwłaszcza w zakresie cyfrowych systemów satelitarnych, układów SoC, technologii o niskim poborze mocy i oczywiście, w zakresie bezpieczeństwa IP.”

ST zapewnia platformę ewaluacyjną, system operacyjny Linux oraz zestaw podstawowych sterowników. Na rynku są już dostępne próbki finalnej wersji chipa STiD337, a start produkcji przewidziany jest na maj 2017. Dalsze informacje dostępne są na ST.com; szczegóły umowy objęte są klauzulą poufności.

O STMicroelectronics

ST to światowy lider na rynku półprzewodników, obecny na wielu zróżnicowanych obszarach rynku, dostarczający m.in. produkty z zakresu urządzeń dyskretnych, przetworników zasilania, podzespołów motoryzacyjnych, czy procesorów. Od zarządzania energią, bezpieczeństwa danych, ochrony zdrowia i branży wellness, po urządzenia smart dla domów, biur i samochodów, dla pracy i rozrywki, firma ST obecna jest wszędzie tam, gdzie mikroelektronika wywiera pozytywny i innowacyjny wpływ na życie ludzi. ST prowadzi blog life.augmented, którego motto to: Czerp więcej z technologii, by dostać więcej od życia.

W roku 2016 przychód netto spółki wyniósł 6,97 mld USD. Więcej informacji na temat ST nawww.st.com.


Dział prasowy
Michael Markowitz

Tel: + 1 781 591 0354

michael.markowitz@st.com

O Eutelsat Communications

Założona w 1977 roku firma Eutelsat Communications (NYSE Euronext Paris: ETL, kod ISIN: FR0010221234) jest jednym z wiodących na świecie i najbardziej doświadczonych operatorów satelitów komunikacyjnych. Firma oferuje pojemność nadawczą na 39 satelitach klientom, wśród których są nadawcy i stowarzyszenia nadawców, operatorzy płatnej telewizji, dostawcy usług internetowych i wideo oraz przedsiębiorstwa i agencje rządowe. Satelity Eutelsat zapewniają pełen zasięg na Europę, Bliski Wschód, Afrykę, region Azji i Pacyfiku oraz obie Ameryki, umożliwiając szerokopasmową i rządową komunikację wideo, danych, niezależnie od lokalizacji użytkownika. Siedziba firmy znajduje się w Paryżu, a biura i teleporty zlokalizowane są na całym świecie. Eutelsat zatrudnia 1000 mężczyzn i kobiet z 37 krajów, którzy będąc ekspertami w swych dziedzinach, współpracują z klientami zapewniając najwyższą jakość świadczonych usług.

Więcej informacji na: www.eutelsat.com

Dział prasowy
Vanessa O’Connor Tel: + 33 1 53 98 37 91 voconnor@eutelsat.com
Marie-Sophie Ecuer Tel: + 33 1 53 98 37 91 mecuer@eutelsat.com
Violaine du Boucher Tel: + 33 1 53 98 37 91 vduboucher@eutelsat.com

Inwestorzy i analitycy
Joanna Darlington Tel. : +33 1 53 98 35 30 jdarlington@eutelsat.com
Cédric Pugni Tel. : +33 1 53 98 35 30 cpugni@eutelsat.com


Follow us at:

Eutelsat on Twitter Eutelsat on Facebook Eutelsat on LinkedIn Eutelsat on Youtube Eutelsat on Flickr Google+

Dołączone pliki

Dokument PDF

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Komentarz

By submitting the comment you agree that your personal data will be processed according to Mynewsdesk's Privacy Policy.