Obserwuj: Eutelsat Polska

Zmiany w łączności terenowej dla sektora pomocy humanitarnej

Wpis na blogu   •   Lip 11, 2017 15:42 CEST

Faktem jest, iż coraz więcej kryzysów humanitarnych dotyka nas każdego dnia na całym świecie. Faktem jest również to, że konsekwencje tych kryzysów mogą trwać tygodniami, miesiącami, a nawet latami. Gdy taka sytuacja ma miejsce, potrzebna jest pomoc - lekarstwa, kwaterunek, żywność i edukacja. Kolejnym ważnym elementem jest łączność - by umożliwić kontakt poszkodowanych osób z rodziną, bądź przyjaciółmi, a przede wszystkim zarządzać logistyką działań humanitarnych, które często prowadzone są na terenach nierozwiniętych lub w lokalizacjach, gdzie infrastruktura została zniszczona lub uszkodzona, jedynym wyjściem jest technologia satelitarna, która zapewnia stałe i natychmiastowe połączenie. Simon Gray, wiceprezes Eutelsat ds. działań humanitarnych przemawia na odbywających się w Abudży 11 lipca, targach Future-Sat Africa, celem demonstracji jak niedrogie i proste w użyciu urządzenia nowej generacji zwiększają dostęp do łączności.

Żadnych szkoleń bądź wyjątkowych umiejętności

W momencie kryzysu liczy się każda minuta. Czas reakcji musi być zredukowany do minimum. Począwszy od tej obserwacji, Simon Gray, wiceprezes Eutelsat ds. działań humanitarnych, a zarazem ekspert w zakresie rozwoju wykorzystywanych urządzeń i ich instalacji, pokazał jak zmienić wzorzec dostępności w sytuacjach awaryjnych. Łącząc wiedzę Eutelsat w zakresie urządzeń dostępnych dla konsumenta od ręki, z potrzebami działaczy misji humanitarnych, Simon i jego zespół stworzyli kompletne zestawy satelitarne, proste w transporcie, rozstawianiu, a tym bardziej w uzyskiwaniu połączenia.

Jedną z największych zmian, jakie należało poczyni

, było zastąpienie wielkich i drogich terminali satelitarnych na małe, niedrogie terminale indywidualne, ułatwiające logistykę i zmniejszające czas reakcji.

Ponadto, rozważając wyjątkowe potrzeby pracowników akcji humanitarnych w terenie, Simon i jego zespół stworzyli kompleksowy, trzyczęściowy system, nie wymagający od instalującego szkolenia, dodatkowych umiejętności, czy narzędzi.

Online w 15 minut

Projekt tego urządzenia został stworzony przez Eutelsat i wybranych partnerów, z uwagą na techniczne innowacje. Najnowsza wersja zestawu łączy trzy elementy, które w zaledwie 15 minut są w stanie zapewnić pracownikom akcji humanitarnej stałą i wydajną łączność szerokopasmową:

  1. Solidny maszt, który mieści się do podręcznej torby i rozkłada w mniej niż 5 minut;
  2. Panel unikalnych aplikacji* dostępnych na urządzeniach z systemami iOs i Android, które umożliwiają użytkownikom zlokalizowanie satelitów Eutelsat i ustalenie parametrów modemu w kilka kliknięć, niezależnie od miejsca, w jakim się znajdują;
  3. Zmotoryzowana antena satelitarna, która współpracuje z właściwą aplikacją, pozwalająca na szybkie i łatwe połączenie online - jedno kliknięcie.

* Wszystkie aplikacje działają niezależnie od dostępności sieci 3G. Wymagane jest jedynie Wi-Fi zapewnione przez router.

Globalne działanie przemysłu satelitarnego

Z uwagi na urządzenia stworzone dla sektora humanitarnego, Eutelsat jest częścią globalnego przedsięwzięcia, które poczyniło ogromny krok w przód w roku 2015, wraz z podpisaniem Karty Łączności Kryzysowej (Crisis Connectivity Charter). Biorący udział w przedsięwzięciu zobowiązali się pomagać Organizacji Narodów Zjednoczonych w zarządzaniu akcjami przy pomocy wcześniej zaplanowanych, bezpośrednich rozwiązań komunikacyjnych, udostępnianych pracownikom akcji, a także ludności poszkodowanej w kryzysie nie później niż 24 godziny po katastrofie.

Dla firmy Eutelsat, która już wcześniej miała na swoim koncie współpracę z kluczowymi graczami w sektorze łączności awaryjnej, był to kolejny kamień milowy. Obecnie mija dziesięć lat wsparcia dla Télécoms sans Frontières (TSF), unikalnej organizacji pozarządowej, specjalizującej się w łączności awaryjnej. W ciągu zaledwie trzech ostatnich lat, Eutelsat wsparł TSF w 18 misjach, włączając Haiti, Filipiny, Grecję, Bałkany i Bliski Wschód, przynosząc ratunek ponad 4 milionom ludzi dotkniętych kryzysem. Eutelsat jest również wieloletnim partnerem NetHope, stowarzyszenia, które umożliwia współpracę między 50 organizacjami NGO i innowacyjnymi firmami, celem dostarczania lepszych rozwiązań komunikacyjnych na terenach dotkniętych kryzysem.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Komentarz

By submitting the comment you agree that your personal data will be processed according to Mynewsdesk's Privacy Policy.