Obserwuj: Eutelsat Polska

EUTELSAT 115 West B, pierwszy na świecie satelita w pełni elektryczny, wspina się na orbitę geostacjonarną

Komunikat prasowy   •   Mar 12, 2015 10:36 CET

Paryż, 12 marca 2015 – Eutelsat Communications (NYSE Euronext Paris: ETL) ogłasza, iż napędzane ksenonem silniki jonowe w pełni elektrycznego satelity EUTELSAT 115 West B zostały uruchomione. Zgodnie z planem, 12 marca rozpoczął się proces wyniesienia satelity na orbitę geostacjonarną z dotychczasowej, przejściowej orbity synchronicznej, na którą nowy satelita Eutelsat wyniesiony został 1 marca przez firmę SpaceX.

Ważący 2,2 tony satelita EUTELSAT 115 West B został przygotowany do wspięcia się na orbitę z użyciem napędu elektrycznego zaraz po jego wyniesieniu przez koncern Boeing. Inne kluczowe działania specjalistów sterujących z kalifornijskiej siedziby firmy w El Segundo objęły całkowite rozstawienie paneli solarnych satelity, które zakończyło się sukcesem 6 marca, dając rozstaw 33 metrów. Umożliwiło to wygenerowanie energii potrzebnej do elektrycznego wspięcia się na orbitę, a także późniejszej aktywacji ładunku.

Proces wspięcia się satelity na orbitę geostacjonarną ma potrwać nie dłużej niż 8 miesięcy. Następnie przeprowadzone zostaną testy wydajnościowe, po których satelita rozpocznie pracę w wymiarze komercyjnym w listopadzie 2015.

Wyposażony w 12 transponderów pasma C i 34 transpondery pasma K współpracujące z czterema obszarami usług, satelita EUTELSAT 115 West B powiększy zasięg pokrywający obydwie Ameryki o rynki Alaski i Kanady, zastępując satelitę EUTELSAT 115 West A, który działa obecnie na pochylonej orbicie 114.9° West. Głównym zadaniem nowego satelity będzie obsługa klientów świadczących usługi związane z transmisją danych, włączając dostęp do usług szerokopasmowych, transfer komórkowy, rozwiązania VSAT, oraz komunikację społeczną.

Ksenonowo-jonowy układ napędowy satelity EUTELSAT 115 West B wykorzystuje moc wygenerowaną przez silnik wyrzucający z dużą prędkością cząsteczki naładowane elektrycznie (jony). Jedynym paliwem w układzie jest ksenon, a jego jonizację umożliwia energia pochodząca z paneli solarnych satelity.

O Eutelsat Communications

Założona w 1977 roku firma Eutelsat Communications (NYSE Euronext Paris: ETL, kod ISIN: FR0010221234) jest jednym z wiodących na świecie i najbardziej doświadczonych operatorów satelitów komunikacyjnych. Firma oferuje pojemność nadawczą na 35 satelitach klientom, wśród których są nadawcy i stowarzyszenia nadawców, operatorzy płatnej telewizji, dostawcy usług internetowych i wideo oraz przedsiębiorstwa i agencje rządowe. Satelity Eutelsat zapewniają pełen zasięg na Europę, Bliski Wschód, Afrykę, region Azji i Pacyfiku oraz obie Ameryki, umożliwiając szerokopasmową i rządową komunikację wideo, danych, niezależnie od lokalizacji użytkownika. Siedziba firmy znajduje się w Paryżu, a biura i teleporty zlokalizowane są na całym świecie. Eutelsat zatrudnia 1000 mężczyzn i kobiet z 32 krajów, którzy będąc ekspertami w swych dziedzinach, współpracują z klientami zapewniając najwyższą jakość świadczonych usług.

Więcej informacji na: www.eutelsat.com

Dział prasowy
Vanessa O’Connor Tel: + 33 1 53 98 37 91 voconnor@eutelsat.com
Marie-Sophie Ecuer Tel: + 33 1 53 98 37 91 mecuer@eutelsat.com

Inwestorzy i analitycy
Joanna Darlington Tel. : +33 1 53 98 35 30 jdarlington@eutelsat.com
Cédric Pugni Tel. : +33 1 53 98 35 30 cpugni@eutelsat.com


Follow us at:

Eutelsat on Twitter Eutelsat on Facebook Eutelsat on LinkedIn Eutelsat on Youtube Eutelsat on Flickr Google+

Dołączone pliki

Dokument PDF

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Komentarz

By submitting the comment you agree that your personal data will be processed according to Mynewsdesk's Privacy Policy.