Obserwuj: Eutelsat Polska

Zmiany w łączności terenowej dla sektora pomocy humanitarnej

Wpis na blogu   •   Lip 11, 2017 15:42 CEST

Faktem jest, iż coraz więcej kryzysów humanitarnych dotyka nas każdego dnia na całym świecie. Faktem jest również to, że konsekwencje tych kryzysów mogą trwać tygodniami, miesiącami, a nawet latami. Gdy taka sytuacja ma miejsce, potrzebna jest pomoc - lekarstwa, kwaterunek, żywność i edukacja. Kolejnym ważnym elementem jest łączność - by umożliwić kontakt poszkodowanych osób z rodziną, bądź przyjaciółmi, a przede wszystkim zarządzać logistyką działań humanitarnych, które często prowadzone są na terenach nierozwiniętych lub w lokalizacjach, gdzie infrastruktura została zniszczona lub uszkodzona, jedynym wyjściem jest technologia satelitarna, która zapewnia stałe i natychmiastowe połączenie. Simon Gray, wiceprezes Eutelsat ds. działań humanitarnych przemawia na odbywających się w Abudży 11 lipca, targach Future-Sat Africa, celem demonstracji jak niedrogie i proste w użyciu urządzenia nowej generacji zwiększają dostęp do łączności.

Żadnych szkoleń bądź wyjątkowych umiejętności

W momencie kryzysu liczy się każda minuta. Czas reakcji musi być zredukowany do minimum. Począwszy od tej obserwacji, Simon Gray, wiceprezes Eutelsat ds. działań humanitarnych, a zarazem ekspert w zakresie rozwoju wykorzystywanych urządzeń i ich instalacji, pokazał jak zmienić wzorzec dostępności w sytuacjach awaryjnych. Łącząc wiedzę Eutelsat w zakresie urządzeń dostępnych dla konsumenta od ręki, z potrzebami działaczy misji humanitarnych, Simon i jego zespół stworzyli kompletne zestawy satelitarne, proste w transporcie, rozstawianiu, a tym bardziej w uzyskiwaniu połączenia.

Jedną z największych zmian, jakie należało poczyni

, było zastąpienie wielkich i drogich terminali satelitarnych na małe, niedrogie terminale indywidualne, ułatwiające logistykę i zmniejszające czas reakcji.

Ponadto, rozważając wyjątkowe potrzeby pracowników akcji humanitarnych w terenie, Simon i jego zespół stworzyli kompleksowy, trzyczęściowy system, nie wymagający od instalującego szkolenia, dodatkowych umiejętności, czy narzędzi.

Online w 15 minut

Projekt tego urządzenia został stworzony przez Eutelsat i wybranych partnerów, z uwagą na techniczne innowacje. Najnowsza wersja zestawu łączy trzy elementy, które w zaledwie 15 minut są w stanie zapewnić pracownikom akcji humanitarnej stałą i wydajną łączność szerokopasmową:

  1. Solidny maszt, który mieści się do podręcznej torby i rozkłada w mniej niż 5 minut;
  2. Panel unikalnych aplikacji* dostępnych na urządzeniach z systemami iOs i Android, które umożliwiają użytkownikom zlokalizowanie satelitów Eutelsat i ustalenie parametrów modemu w kilka kliknięć, niezależnie od miejsca, w jakim się znajdują;
  3. Zmotoryzowana antena satelitarna, która współpracuje z właściwą aplikacją, pozwalająca na szybkie i łatwe połączenie online - jedno kliknięcie.

* Wszystkie aplikacje działają niezależnie od dostępności sieci 3G. Wymagane jest jedynie Wi-Fi zapewnione przez router.

Globalne działanie przemysłu satelitarnego

Z uwagi na urządzenia stworzone dla sektora humanitarnego, Eutelsat jest częścią globalnego przedsięwzięcia, które poczyniło ogromny krok w przód w roku 2015, wraz z podpisaniem Karty Łączności Kryzysowej (Crisis Connectivity Charter). Biorący udział w przedsięwzięciu zobowiązali się pomagać Organizacji Narodów Zjednoczonych w zarządzaniu akcjami przy pomocy wcześniej zaplanowanych, bezpośrednich rozwiązań komunikacyjnych, udostępnianych pracownikom akcji, a także ludności poszkodowanej w kryzysie nie później niż 24 godziny po katastrofie.

Dla firmy Eutelsat, która już wcześniej miała na swoim koncie współpracę z kluczowymi graczami w sektorze łączności awaryjnej, był to kolejny kamień milowy. Obecnie mija dziesięć lat wsparcia dla Télécoms sans Frontières (TSF), unikalnej organizacji pozarządowej, specjalizującej się w łączności awaryjnej. W ciągu zaledwie trzech ostatnich lat, Eutelsat wsparł TSF w 18 misjach, włączając Haiti, Filipiny, Grecję, Bałkany i Bliski Wschód, przynosząc ratunek ponad 4 milionom ludzi dotkniętych kryzysem. Eutelsat jest również wieloletnim partnerem NetHope, stowarzyszenia, które umożliwia współpracę między 50 organizacjami NGO i innowacyjnymi firmami, celem dostarczania lepszych rozwiązań komunikacyjnych na terenach dotkniętych kryzysem.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Komentarz

Agree With Privacy Policy