Obserwuj: Eutelsat Polska

Lepsze dotarcie do odbiorcy dzięki satelitarnym, hybrydowym rozwiązaniom OTT

Wpis na blogu   •   Sty 30, 2018 14:22 CET

Rozwiązania OTT promowane są obecnie na szeroką skalę, jako przyszłość branży nadawczej. Jednakże, czy w związku z coraz większymi wymaganiami odbiorców w zakresie rozdzielczości obrazu, są one w stanie dostarczać treści w najwyższej jakości? Jaką rolę odgrywają satelity?

Markus Fritz, wiceprezes wykonawczy Eutelsat ds. rozwoju komercyjnego i partnerstwa strategicznego, wyjaśnia jaką rolę na tym rozwijającym się rynku odgrywa technologia satelitarna, a także jak satelity hybrydowe i rozwiązania OTT mogą pomóc nadawcom w optymalizacji usług i zasięgu.

Jak zmieniają się nawyki widzów?

Dzisiejszy odbiorca żąda dostępu do wybranych treści niezależnie od czasu i lokalizacji. Rozwiązania OTT spełniają te oczekiwania, jednak tradycyjna telewizja linearna pozostaje nieodzowna. Telewizja zajmuje centralne miejsce w naszym życiu codziennym, za sprawą profesjonalnej produkcji treści, a także ich zarządzaniu, co czyni ją zaufanym źródłem informacji. To również jedyne medium, umożliwiające reklamodawcom dotarcie do kilku milionów gospodarstw domowych jednocześnie.

Telewizja satelitarna będzie się rozwijać przez wiele kolejnych lat. Przeprowadzone przez firmę Euroconsult w roku 2017, badania rynku w zakresie łączności i nadawania satelitarnego prognozują powstanie 4,200 dodatkowych kanałów telewizji satelitarnej w ciągu 10 kolejnych lat, a łącznie nadawanie blisko 45,700 kanałów do roku 2026. Najnowsze, globalne badania dotyczące subskrybentów pay-TV, przeprowadzone przez firmę Dataxis, wskazały 3-procentowy wzrost ich liczby między rokiem 2016, a 2017. Usługi pay-TV obecne są w 245 mln gospodarstw domowych. Branża satelitarna ma coraz większy udział w globalnym rynku. Szacuje się, że w latach 2016-2021 telewizja satelitarna poszerzy grono odbiorców o kolejne 50 mln, dając łącznie 430 mln gospodarstw domowych - 26% rynku globalnego według badań Digital TV Research 2016.

Widzimy jednak trend w kierunku rozwiązań hybrydowych, obejmujących zarówno usługi DTH, jak i OTT. Jako, że odbiorcy chcą coraz więcej treści na życzenie, wraz z nowymi ścieżkami dostępu, usługi OTT są często dodatkiem do usług tradycyjnych. Przykładowo, przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych badanie ComScore 2017, dotyczące użytkowników platform TV, wykazało 84-procentową dominację programów na żywo w ogólnym rankingu oglądalności. Dwie trzecie odbiorców usług OTT wykorzystuje streeming jako uzupełnienie odbioru tradycyjnego, kablowego, czy satelitarnego, oglądając ponad pięć godzin treści na żywo na jedną godzinę treści OTT.

Co z jakością sieci?

Usługi OTT świadczone są w oparciu o dzieloną sie

, gdzie pasmo wykorzystywane jest jednocześnie przez wiele innych usług. Może to prowadzić do problemów związanych z jakością, w przypadku, gdy pasmo jest przeładowane. W godzinach szczytu, a także w przypadku treści cieszących się większym zainteresowaniem, takich, jak transmisje wydarzeń sportowych, czy popularne seriale, dystrybucja OTT zwiększa przeładowanie sieci, co może skutkować buforowaniem, opóźnieniem, słabą jakością obrazu, a nawet przerwaniem usługi. Oczywiste, ma to ogromny wpływ na satysfakcję klienta.

Jakość obrazu to dla odbiorcy coraz ważniejszy aspekt, co widać po tempie rozwoju standardów HD i Ultra HD. Najnowsze badania rynku TV w regionie MENA wykazały, iż liczba kanałów FTA w jakości HD nadawanych z wiodącej pozycji 7/8° West wzrosła o 44% w ciągu zaledwie jednego roku, a 66% gospodarstw domowych odbierających ofertę programową pozycji 7/8° West, wyposażonych jest w odbiorniki HD. W związku z powyższym, wymagania w zakresie pasma są coraz większe.

Podczas gdy dostarczanie treści UHD może stanowić wyzwanie dla platform OTT, nawet w Europie pasmo satelitarne radzi sobie z UHD bezproblemowo. To dlatego już pięć kanałów UHD wybrało satelity HOTBIRD by zasilić zarówno sieci DTH, jak i naziemne, w Europie i regionie MENA. Technologia satelitarna zapewnia optymalną jakość usług, ponieważ pasmo dedykowane jest konkretnej usłudze wideo, a nie jak w przypadku serwisów OTT, gdzie jedno pasmo dzielone jest przez kilka usług i wśród wszystkich użytkowników.

Jak satelity adaptują się w usługach mobilnych?

Ograniczani wcześniej brakiem linku zwrotnego, użytkownicy technologii satelitarnej nadrabiają zaległości dzięki SmartBEAM, rozwiązaniu Eutelsat w zakresie usług multiscreen, oraz technologiom naziemnym, które zapewniają ścieżki zwrotne i alternatywne. Bliska współpraca z naszymi klientami, ma na celu tworzenie nowych rozwiązań i poszerzanie zasięgu, co z kolei ma prowadzić do zwiększenia dostępności usług, ich monetyzacji, a także wejścia na nieosiągalne w inny sposób rynki.

By dostarczyć treść wideo do odbiorcy końcowego, umożliwiając dostęp do programów TV na urządzeniach mobilnych, technologia SmartBEAM wykorzystuje połączenie satelitów z siecią Wi-Fi. Tricolor, wiodący operator TV na rynku rosyjskim, zastosował niedawno rozwiązanie SmartBEAM by umożliwić swym odbiorcom znajdującym się w takich lokalizacjach, jak hotele, porty lotnicze, dworce kolejowe i inne miejsca publiczne, dostęp do oferty 50 kanałów TV na urządzeniach mobilnych, bez wykorzystywania limitu danych przydzielonego przez operatora usług telekomunikacyjnych. W porównaniu z sieciami naziemnymi, SmartBEAM zapewnia użytkownikom lepszą jakość obrazu, dzięki czemu Tricolor może zapewnić użytkownikom końcowym najwyższą jakość usług.

Jakie korzyści dla nadawców niesie wybór hybrydowego satelity/rozwiązania OTT?

Satelity to bardzo wydajny cenowo sposób na dotarcie do rzeszy odbiorców, zwłaszcza w regionach o dużym rozproszeniu ludności oraz w warunkach nieprzychylnych pod względem geograficznym. Obejmują swoim zasięgiem wszystkie gospodarstwa domowe, włącznie z tymi, które ze względu na ograniczony dostęp do Internetu, nie mogą korzystać z usług OTT. Satelity umożliwiają natychmiastowe zapewnienie podobnych usług wszystkim obywatelom, a także zwiększają dostęp do rynku, ponieważ łączą się ze wszystkimi sieciami.

Podczas gdy koszty usług OTT wzrastają wraz z liczbą użytkowników, koszty usług satelitarnych pozostają niezmienne, co czyni je jeszcze bardziej atrakcyjnym cenowo rozwiązaniem dla wielkich platform pay-TV. W Europie Zachodniej wykorzystanie satelity jest bardziej opłacalne cenowo niż usługi OTT już od progu 50 tysięcy użytkowników. Na wschodzących rynkach, próg ten spada do 15-20 tysięcy użytkowników, przy średniej oglądalności 30 minut dziennie.

Łącząc to, co najlepsze po obu stronach, oferta hybrydowa telewizji linearnej w odbiorze satelitarnym, oraz usługi na żądanie przez OTT, to najbardziej rentowne, przyszłościowe rozwiązanie, mogące dostarczać pełen zakres usług wideo. Upraszczając działania naszych klientów oraz redukując ich koszty związane z nowym, cyfrowym otoczeniem, wciąż zwiększamy wydajność satelitów, umożliwiając klientom maksymalizację potencjału ich usług, minimalizując złożoność tego procesu.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Komentarz

By submitting the comment you agree that your personal data will be processed according to Mynewsdesk's Privacy Policy.