Obserwuj: Eutelsat Polska

HBBTV: telewizja interaktywna w ramach usług satelitarnych

Wpis na blogu   •   Paź 17, 2017 11:51 CEST

Ralph Edeine, dyrektor ds. innowacji i rozwiązań technicznych FRANSAT, jednej z filii Eutelsat, wyjaśnia znaczenie standardu HbbTV w procesie wprowadzania telewizji interaktywnej. Ralf to panelista wykładu „Telewizja lepsza dla odbiorców dzięki HbbTV,” wygłaszanego podczas szóstego Sympozjum HbbTV , odbywającego się w Rzymie 17 września.


Czym jest HbbTV i jaką pełni rolę w dzisiejszym, globalnym środowisku usług wideo?

HbbTV (hybrid broadcast broadband TV) to standard telewizji hybrydowej, używany przez coraz większą liczbę dystrybutorów treści wideo. Rozwiązanie to stworzono celem zaoferowania współczesnej technologii standardu do obsługi usług interaktywnych na urządzeniach połączonych (odbiornikach TV, zestawach STB i ekranach dodatkowych „second screen”), które prowadzą interakcję, bądź są zsynchronizowane z kompatybilnym wyposażeniem użytkownika HbbTV.

W praktyce, HbbTV łączy sieci nadawcze, takie jak sieci satelitarne, o kanałach dystrybucji wysokiej jakości (SD, HD i Ultra HD) z Internetem, dla interaktywnych i spersonalizowanych usług i treści.

Standard HbbTV to ważny krok w przód, zarówno mówiąc o spełnianiu oczekiwań odbiorców w zakresie doświadczeń wizualnych, jak i o potrzebach nadawców dotyczących widoczności sposobu użycia ich treści i usług. Eksperci ze stowarzyszenia HbbTV stale pracują nad rozwojem nowych specyfikacji, bazując na aktualnych obserwacjach i analizach.

Jakie możliwości oferuje standard HbbTV?

Wprowadzenie na rynek wersji HbbTV 2.01 otwiera nową erę możliwości dla wydawców i nadawców, włączając szerokie wsparcie dla dystrybucji i zabezpieczeń usług OTT. Dzięki tej aktualizacji, użytkownicy zyskają krok więcej w personalizacji, a nadawcy zoptymalizują wiedzę o profilach i nawykach odbiorów oraz o potencjale monetyzacyjnym. Oznacza to również, iż ukierunkowane reklamy w czasie rzeczywistym mogą dzięki HbbTV stać się szeroko przyjętą usługą.

Jakie jest miejsce satelitów w tym środowisku?

Odbiorcy oczekują najlepszych pod względem jakości usług TV, niezależnie od sposobu odbioru treści, chcąc zarazem czuć nad nimi kontrolę. Najważniejsze dla nich są korzyści płynące z najszerszego spektrum dostępnych usług oraz możliwości personalizacji swych doznań dzięki intuicyjnej, łatwej w obsłudze wyszukiwarce, poprzez wybór preferowanych treści oraz usług takich, jak „catch up” TV lub VOD. Wszystko to możliwe jest dzięki satelitom, które charakteryzują się największymi predyspozycjami w porównaniu z innymi trybami odbioru, zwłaszcza w kwestii zasięgu i gwarancji najwyższego standardu jakości obrazu.

Jaka jest pozycja HbbTV w strategii wideo Eutelsat?

HbbTV to klucz do nowych możliwości na rynku wideo, niosący za sobą jeszcze więcej wysoce spersonalizowanych usług.

Wprowadzenie na rynek FRANSAT Connect już w roku 2013, kiedy inni uczestnicy rynku byli na etapie zapoznawania się ze standardem HbbTV, umiejscowiło FRANSAT na pozycji pioniera.

Potrafimy demonstrować nasze zdolności do wprowadzania na rynek rozwiązań o wysokiej wartości dodanej, zarówno dla nadawców, jak i widzów. Odzwierciedleniem tego jest niedawne uruchomienie (rok 2016) dla Sat.tv aplikacji EPG (elektronicznego przewodnika po programach). Obecnie, z funkcji interaktywnych mogą korzysta

miliony odpowiednio wyposażonych odbiorców ponad 300 kanałów FTA, nadawanych z pozycji HOTBIRD.

Dostępny od roku 2013, portal FRANSAT Connect wyznacza standardy dla podobnych aplikacji. Jakie są jego osiągnięcia?

FRANSAT to platforma kanałów Francuskiej Cyfrowej Telewizji Naziemnej, która oferuje darmowe kanały krajowe, a także pakiety tematyczne pay TV, odbiorcom w blisko dwóch milionach francuskich gospodarstw domowych. Platforma istnieje na rynku od roku 2009, a portal HbbTV FRANSAT Connect dołączył do niej w roku 2013, wprowadzając usługi takie, jak: rozbudowany przewodnik TV, „Catch up” TV, VOD, informacje praktyczne i portal radiowy.

Wprowadzenie wersji HbbTV 2.01 otwiera przed interaktywnym portalem FRANSAT nowe możliwości. Dalszy rozwój ma na celu zapewnić większą elastyczność, włączając system podpowiedzi oparty na preferencjach użytkownika. To wspaniałe narzędzie pozwoli nam na głębsze poznanie odbiorców i ich nawyków, a także na dalsze ulepszanie wrażeń wizualnych!

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Komentarz

By submitting the comment you agree that your personal data will be processed according to Mynewsdesk's Privacy Policy.