Obserwuj: Eutelsat Polska

Cztery fakty o Eutelsat Quantum, które powinieneś znać

Wpis na blogu   •   Lut 26, 2018 17:33 CET

Satelita EUTELSAT QUANTUM, którego wyniesienie planowane jest na rok 2019, to rewolucyjny krok w przód na rynku satelitów komercyjnych, dzięki bezprecedensowej elastyczności i dostosowaniu do potrzeb użytkowników.

Yohann Leroy, zastępca dyrektora generalnego, a zarazem dyrektor techniczny Eutelsat, odwiedził siedzibę Airbus w Portsmouth, by ujawnić kluczowe cechy naszego najnowszego satelity, którego najważniejszym elementem jest oprogramowanie.

Oto, co czyni go wyjątkowym.

1. Pionier w zakresie satelitów komercyjnych

EUTELSAT QUANTUM to pierwszy tego rodzaju satelita na świecie, rozpoczynający nową erę satelitów komercyjnych. Jego elastyczność i niezawodność sprawiają, iż toruje on drogę dla dynamicznego zarządzania zasobami, by spełniać stale zmieniające się potrzeby użytkowników w czasie rzeczywistym.

Tradycyjnie, satelity komercyjne konstruowane są na okres 15 lat. Jednak, mimo ciągłego rozwoju rynków komercyjnych, przy 3-letniej fazie budowy i przygotowań, ich konstrukcja musi być gotowa na cykle 18-letnie.

Rewolucyjność satelity EUTELSAT QUANTUM można podsumować jednym słowem: elastyczność. Elastyczność w pokryciu, mocy, częstotliwości i pasmie. Każda z tych funkcji może zostać ponownie skonfigurowana na orbicie, w trakcie pracy satelity, po to, by wydajnie służyć wybranym zastosowaniom, a także w każdej chwili zapewniać optymalne wykorzystanie zasobów. Klienci nie będą już musieli przewidywać potrzeb rynku, ani oczekiwać zmian w przyszłości: nowy sposób zarządzania codziennymi operacjami umożliwi im dostosowanie pokrycia do nagłych potrzeb.

2. Satelita z oprogramowaniem na wagę złota

EUTELSAT QUANTUM to kulminacja wieloletnich badań prowadzonych przez Eutelsat, przy wsparciu partnerów, takich jak: ESA (Europejska Agencja Kosmiczna), Brytyjska Agencja Kosmiczna, czy Airbus.

Potężne oprogramowanie satelity pozwala na najbardziej wydajne wykorzystanie zasobów ładunku, by przewidzieć, przeprowadzić i zarządzić pokładową konfiguracją i rekonfiguracją satelity. Ten poziom elastyczności wymaga zdolności do dokładnej symulacji, optymalizacji i kontroli satelity, kiedy jest na orbicie.

Nasi klienci zostaną wyposażeni w indywidualne oprogramowanie, dzięki któremu będą mogli wprowadzać zmiany dotyczące konfiguracji satelity, zgodnie z własnymi potrzebami, podczas gdy operatorzy będą zarządzać satelitą w konfiguracji optymalnej, bez interferencji w jego zakresie lub w zakresie satelitów pobliskich.

3. Nowy standard personalizacji

Elastyczność satelity umożliwia mu adaptację w środowisku, dając jednocześnie możliwość klientom w zakresie usług mobilnych, rządowych, czy usług transmisji danych na zmienne pokrycie, dostosowane do ich potrzeb, a także na alokację zasobów pomiędzy wiązkami i regionami, optymalizując wykorzystywaną pojemność. Większość pojemności satelity EUTELSAT QUANTUM została już zarezerwowana, głównie przez amerykańskiego operatora Peraton, co odzwierciedla zainteresowanie satelitą na rynku usług komercyjnych.

Poza elastycznością w zakresie pokrycia, mocy i rekonfiguracji, rewolucyjność satelity EUTELSAT QUANTUM wynika również z możliwości jakie mają jego wiązki. Rekonfiguracja wiązki umożliwia satelicie śledzenie terminali mobilnych. Na przykład, w przemyśle morskim rekonfiguracja wiązki pozwoli na nieprzerwane śledzenie terminala, oddalającego się od brzegów oceanu, bez konieczności dzierżawy kilku wiązek, obejmujących zasięgiem poszczególne regiony.

4. Zwiastun nowej epoki w przemyśle kosmicznym

EUTELSAT QUANTUM to lider zachęcający do zmiany wzorców w konstruowaniu satelitów telekomunikacyjnych.

Wzorując się na EUTELSAT QUANTUM, satelity konstruowane zgodnie ze standardowymi specyfikacjami, konfigurowane na orbicie, mogłyby być produkowane masowo, w przeciwieństwie do spersonalizowanych produkcji satelitów tradycyjnych, których konfiguracja przebiega podczas procesu konstrukcji. EUTELSAT QUANTUM ma szansę być „przeskokiem” w przód dla branży telekomunikacyjnej, spełniając jednocześnie rosnące potrzeby klientów.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Komentarz

By submitting the comment you agree that your personal data will be processed according to Mynewsdesk's Privacy Policy.