Obserwuj: Eutelsat Polska

Cztery fakty o Eutelsat Quantum, które powinieneś znać

Wpis na blogu   •   Lut 26, 2018 17:33 CET

Satelita EUTELSAT QUANTUM, którego wyniesienie planowane jest na rok 2019, to rewolucyjny krok w przód na rynku satelitów komercyjnych, dzięki bezprecedensowej elastyczności i dostosowaniu do potrzeb użytkowników.

Yohann Leroy, zastępca dyrektora generalnego, a zarazem dyrektor techniczny Eutelsat, odwiedził siedzibę Airbus w Portsmouth, by ujawnić kluczowe cechy naszego najnowszego satelity, którego najważniejszym elementem jest oprogramowanie.

Oto, co czyni go wyjątkowym.

1. Pionier w zakresie satelitów komercyjnych

EUTELSAT QUANTUM to pierwszy tego rodzaju satelita na świecie, rozpoczynający nową erę satelitów komercyjnych. Jego elastyczność i niezawodność sprawiają, iż toruje on drogę dla dynamicznego zarządzania zasobami, by spełniać stale zmieniające się potrzeby użytkowników w czasie rzeczywistym.

Tradycyjnie, satelity komercyjne konstruowane są na okres 15 lat. Jednak, mimo ciągłego rozwoju rynków komercyjnych, przy 3-letniej fazie budowy i przygotowań, ich konstrukcja musi być gotowa na cykle 18-letnie.

Rewolucyjność satelity EUTELSAT QUANTUM można podsumować jednym słowem: elastyczność. Elastyczność w pokryciu, mocy, częstotliwości i pasmie. Każda z tych funkcji może zostać ponownie skonfigurowana na orbicie, w trakcie pracy satelity, po to, by wydajnie służyć wybranym zastosowaniom, a także w każdej chwili zapewniać optymalne wykorzystanie zasobów. Klienci nie będą już musieli przewidywać potrzeb rynku, ani oczekiwać zmian w przyszłości: nowy sposób zarządzania codziennymi operacjami umożliwi im dostosowanie pokrycia do nagłych potrzeb.

2. Satelita z oprogramowaniem na wagę złota

EUTELSAT QUANTUM to kulminacja wieloletnich badań prowadzonych przez Eutelsat, przy wsparciu partnerów, takich jak: ESA (Europejska Agencja Kosmiczna), Brytyjska Agencja Kosmiczna, czy Airbus.

Potężne oprogramowanie satelity pozwala na najbardziej wydajne wykorzystanie zasobów ładunku, by przewidzieć, przeprowadzić i zarządzić pokładową konfiguracją i rekonfiguracją satelity. Ten poziom elastyczności wymaga zdolności do dokładnej symulacji, optymalizacji i kontroli satelity, kiedy jest na orbicie.

Nasi klienci zostaną wyposażeni w indywidualne oprogramowanie, dzięki któremu będą mogli wprowadzać zmiany dotyczące konfiguracji satelity, zgodnie z własnymi potrzebami, podczas gdy operatorzy będą zarządzać satelitą w konfiguracji optymalnej, bez interferencji w jego zakresie lub w zakresie satelitów pobliskich.

3. Nowy standard personalizacji

Elastyczność satelity umożliwia mu adaptację w środowisku, dając jednocześnie możliwość klientom w zakresie usług mobilnych, rządowych, czy usług transmisji danych na zmienne pokrycie, dostosowane do ich potrzeb, a także na alokację zasobów pomiędzy wiązkami i regionami, optymalizując wykorzystywaną pojemność. Większość pojemności satelity EUTELSAT QUANTUM została już zarezerwowana, głównie przez amerykańskiego operatora Peraton, co odzwierciedla zainteresowanie satelitą na rynku usług komercyjnych.

Poza elastycznością w zakresie pokrycia, mocy i rekonfiguracji, rewolucyjność satelity EUTELSAT QUANTUM wynika również z możliwości jakie mają jego wiązki. Rekonfiguracja wiązki umożliwia satelicie śledzenie terminali mobilnych. Na przykład, w przemyśle morskim rekonfiguracja wiązki pozwoli na nieprzerwane śledzenie terminala, oddalającego się od brzegów oceanu, bez konieczności dzierżawy kilku wiązek, obejmujących zasięgiem poszczególne regiony.

4. Zwiastun nowej epoki w przemyśle kosmicznym

EUTELSAT QUANTUM to lider zachęcający do zmiany wzorców w konstruowaniu satelitów telekomunikacyjnych.

Wzorując się na EUTELSAT QUANTUM, satelity konstruowane zgodnie ze standardowymi specyfikacjami, konfigurowane na orbicie, mogłyby być produkowane masowo, w przeciwieństwie do spersonalizowanych produkcji satelitów tradycyjnych, których konfiguracja przebiega podczas procesu konstrukcji. EUTELSAT QUANTUM ma szansę być „przeskokiem” w przód dla branży telekomunikacyjnej, spełniając jednocześnie rosnące potrzeby klientów.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Komentarz

By submitting the comment you agree that your personal data will be processed according to Mynewsdesk's <a href="http://news-pl.eutelsat.com/pl/about/terms-and-conditions/privacy_policy">Privacy Policy</a>.